Rediff.com  » Sports » Champions League Twenty20 Fixtures

Champions League Twenty20 Fixtures

Last updated on: July 30, 2009 16:26 IST
Get Rediff News in your Inbox:

Champions League Twenty20 Fixtures:

GROUPS:

GROUP A

GROUP B

GROUP C

GROUP D

A1

Deccan Chargers (India)

B1

NSW Blues

(Aus)

C1

Royal Challengers (India)

D1

Delhi Daredevils

(India)

A2

England Team 2 [*TBA]

B2

Diamond Eagles

(SA)

C2

Cape Cobras

(SA)

D2

Victorian Bushrangers

(Aus)

A3

Trinidad & Tobago

(WI)

B3

England Team 1 [*TBA]

C3

Otago Volts

(NZ)

D3

Wayamba

(SL)

Date

Venue

Teams

Time (IST)

Thu Oct 8

Bangalore

Royal Challengers Bangalore

Vs Cape Cobras

20:00

Fri Oct 9

Delhi

New South Wales Blues

Vs Diamond Eagles

16:00

Delhi

Delhi Daredevils

Vs Victorian Bushrangers

20:00

Sat Oct 10

Hyderabad

Cape Cobras

Vs Otago Volts

16:00

Hyderabad

Deccan Chargers

Vs England Team 2

20:00

Sun Oct 11

Delhi

New South Wales Blues

Vs England Team 1

16:00

Delhi

Delhi Daredevils

Vs Wayamba

20:00

Mon Oct 12

Bangalore

England Team 2 

Vs Trinidad & Tobago

16:00

Bangalore

Royal Challengers Bangalore

Vs Otago Volts

20:00

Tue Oct 13

Delhi

Victorian Bushrangers

Vs Wayamba

16:00

Delhi

Diamond Eagles

Vs England Team 1

20:00

Wed Oct 14

Hyderabad

Deccan Chargers

Vs Trinidad & Tobago

20:00

LEAGUE STAGE

LEAGUE A

LEAGUE B

A1

C1

A2

C2

B1

D1

B2

D2

Date

Venue

League

Teams

Time

Thu, Oct 15

Bangalore

B

C1 v D2

20:00

Fri Oct 16

Hyderabad

 

A

A2 v B2

16:00

A1 v B1

20:00

Sat Oct 17

Bangalore

B

C2 D2

16:00

C1 v D1

20:00

Sun Oct 18

Hyderabad

A

A2 v B1

16:00

A1 v B2

20:00

Mon Oct 19

Delhi

B

C2 v D1

20:00

SEMI FINALS

Date

Venue

Match

Teams

Time

Wed Oct 21

Delhi

Semi Final 1

Winner League B

Vs

Runner-Up League A

20:00

Thu Oct 22

Hyderabad

Semi Final 2

Winner League A

Vs

Runner-Up League B

20:00

GRAND FINAL

Date

Venue

Match

Teams

Time

Fri Oct 23

Hyderabad

GRAND FINAL

Winner Semi Final 1

Vs

Winner Semi Final 2

20:00

:

GROUP A

GROUP B

GROUP C

GROUP D

A1

Deccan Chargers (India)

B1

NSW Blues

(Aus)

C1

Royal Challengers (India)

D1

Delhi Daredevils

(India)

A2

England Team 2 [*TBA]

B2

Diamond Eagles

(SA)

C2

Cape Cobras

(SA)

D2

Victorian Bushrangers

(Aus)

A3

Trinidad & Tobago

(WI)

B3

England Team 1 [*TBA]

C3

Otago Volts

(NZ)

D3

Wayamba

(SL)

Date

Venue

Teams

Time (IST)

Thu Oct 8

Bangalore

Royal Challengers Bangalore

Vs Cape Cobras

20:00

Fri Oct 9

Delhi

New South Wales Blues

Vs Diamond Eagles

16:00

Delhi

Delhi Daredevils

Vs Victorian Bushrangers

20:00

Sat Oct 10

Hyderabad

Cape Cobras

Vs Otago Volts

16:00

Hyderabad

Deccan Chargers

Vs England Team 2

20:00

Sun Oct 11

Delhi

New South Wales Blues

Vs England Team 1

16:00

Delhi

Delhi Daredevils

Vs Wayamba

20:00

Mon Oct 12

Bangalore

England Team 2 

Vs Trinidad & Tobago

16:00

Bangalore

Royal Challengers Bangalore

Vs Otago Volts

20:00

Tue Oct 13

Delhi

Victorian Bushrangers

Vs Wayamba

16:00

Delhi

Diamond Eagles

Vs England Team 1

20:00

Wed Oct 14

Hyderabad

Deccan Chargers

Vs Trinidad & Tobago

20:00

LEAGUE STAGE

LEAGUE A

LEAGUE B

A1

C1

A2

C2

B1

D1

B2

D2

Date

Venue

League

Teams

Time

Thu, Oct 15

Bangalore

B

C1 v D2

20:00

Fri Oct 16

Hyderabad

 

A

A2 v B2

16:00

A1 v B1

20:00

Sat Oct 17

Bangalore

B

C2 D2

16:00

C1 v D1

20:00

Sun Oct 18

Hyderabad

A

A2 v B1

16:00

A1 v B2

20:00

Mon Oct 19

Delhi

B

C2 v D1

20:00

SEMI FINALS

Date

Venue

Match

Teams

Time

Wed Oct 21

Delhi

Semi Final 1

Winner League B

Vs

Runner-Up League A

20:00

Thu Oct 22

Hyderabad

Semi Final 2

Winner League A

Vs

Runner-Up League B

20:00

GRAND FINAL

Date

Venue

Match

Teams

Time

Fri Oct 23

Hyderabad

GRAND FINAL

Winner Semi Final 1

Vs

Winner Semi Final 2

20:00

Get Rediff News in your Inbox:
SHARE THIS STORYCOMMENT

IPL 2020

IPL 2020